Az Anjou-ház az európai kontinens meghatározó dinasztiájává vált a 13–14. század fordulóján. Milyen volt az uralmuk alatti vezető társadalmi rétegek összetétele? Mit jelentett a többi dinasztia számára az Anjouk fennhatósága? Hogyan élte mindennapjait a magyarországi Anjou elit? Az Anjou-kor hatalmi elitje című tanulmánykötet azt a hatalmi elitet kívánja bemutatni, amit ez a dinasztia emelt pozícióba. A kötetet Csukovits Enikő szerkesztette és a Magyar Történelmi Emlékek – Értekezések-sorozat egyik legújabb darabjaként érkezett a nyomdából.


Részlet a szerkesztő bevezető tanulmányából:

Csukovits Anjou B1„Regénybe kívánkozó jelenet, ahogy az ifjú Anjou herceg, a magyar trónra aspiráló Caroberto, a későbbi I. Károly magyar király 1300 augusztusában gályáival befutva a dalmáciai Spalato kikötőjébe, a fedélzetről a partot kémleli, vajon várnak-e, és ha igen, kik várnak az érkezésére. A rakparton várakozók semmiképpen nem lehettek sokan, az Anjouk magyarországi tábora ugyanis ekkoriban csupán néhány családra korlátozódott. II. Károly nápolyi uralkodó 1300. február 10-én kelt levele szerint unokája a Babonićok, a Kőszegiek, a Frangepánok, Csák Ugrin, Csák Máté és fivére, unokafivére, továbbá Borsa Roland, illetve Bicskei Gergely választott esztergomi érsek tanácsára indult Magyarországra – jelzésértékű, hogy az ország szívéből végül csupán Bicskei Gergely utazott le a fogadására. A hercegi gályákról kiszálló kíséretet sem alkották sokan, számukra ugyanis összesen 150 lovat vittek magukkal.

A Magyar Királyság előkelőinek, illetve a trónkövetelőnek és embereinek spalatói találkozása tehát meglehetősen visszafogottra sikerült, a jelenlevők is érezhették, hogy az Anjouk trónigényének beváltása még korántsem biztos. Végül mégis úgy alakult, hogy Károlynak sikerült megszereznie a magyar trónt, négy évtizedes uralkodásának mérlege pedig messze felülmúlta a család reményeit. A király által elért látványos eredmények közt ott szerepelt az országfoglaló harcaiban kiválasztódó, dinasztiához hű bárói kar megteremtése is – ez az Anjou elit a jelen kötet főszereplője.”


„Ma az elődök munkájának, a nemzetközi kapcsolatoknak, valamint a források korábban soha nem látott sokaságának köszönhetően – amit a világháló tett elérhetővé – a lehetőségeink jócskán meghaladják mindazt, ami a korszak korábbi kutatóinak valaha is rendelkezésére állt. A továbblépéshez azonban mindenekelőtt számba kell venni az ismereteinket. A kötet szerzői erre az áttekintésre, jelenlegi tudásunk összegzésére és újragondolására vállalkoztak.

A kötet első blokkjában két olasz és egy francia történész kifejezetten a magyar olvasók számára foglalta össze a legfontosabb ismereteket arról, milyen volt az Anjou-uralom alatti Szicíliai (Nápolyi) Királyság, az itáliai városállamok, illetve Provence és Forcalquier vezető társadalmi rétegeinek összetétele, és mit jelentett számukra a dinasztia fennhatósága.

Csukovits Anjou B1 reszlet

A második tartalmi egység a magyarországi elit életében bekövetkező nagyobb váltásokat, változásokat tekinti át négy tanulmányon keresztül. Az első tanulmány az Anjou-ház megjelenését megelőző hosszú időszak, az Árpád-ház uralkodásának három évszázada alatti hatalmi elit életével, pályafutásuk jellemzőivel, szabályszerűségeivel ismerteti meg az olvasót. A második tanulmány tárgya I. Károly berendezkedése, a régi és új elit közti fegyverrel elért váltás és annak kormányzati következményei; a harmadik tanulmány az Anjou elit második-harmadik generációjának életében bekövetkező, a negyedik pedig a korszak egyházi elitjének helyzetét érintő változásokat tekinti át.

A harmadik nagyobb egység célja, hogy a magyarországi Anjou elit életének, mindennapjainak minél teljesebb áttekintését adjuk. Az itt olvasható tanulmányok megismertetnek azokkal a tevékenységekkel – tisztségviselés, hadakozás, diplomáciai feladatok –, amelyek az elit tagjainak mindennapos elfoglaltságait adták, bepillantást engednek otthonaikba, legyen az vidéki vár vagy udvarhoz közeli visegrádi ház, felvillantják műveltségük számba vehető elemeit, reprezentációjuk legfontosabb kellékeit.”

Csukovits Enikő

A kötet tartalomjegyzéke itt tekinthető meg, a szerkesztő, Csukovits Enikő bevezető tanulmányának teljes szövege pedig itt olvasható. Megrendeléssel, vásárlással kapcsolatos információ itt található.